plavemeproradost
cropped-IMG_7661-scaled-3.jpg
O PLAVEME PRO RADOST

Zdravím všechny milovníky vody a pohybu.

 

Plaveme pro radost jsem založila v roce 2018. Moje láska k vodě a pohybu v ní mě však provází od mala. Neminula mě ani zkušenost se závodním plaváním. První mé zkušenosti jako instruktora plavání přišli ruku v ruce se závoděním a to v roce 2009. Od té doby s jednou pauzou působím jako instruktorka nejprve pod záštitou klubů (info o klubech níže). Později jako oficiálně certifikovaný instruktor plavání (certifikace níže).

 

Zkušenosti které jsem získala působením v klubech byli velmi přínosné. Vždy mi však něco chybělo. Jednoho krásného dne jsem se odhodlala a řekla si, že už je na čase zařídit se po svém.

 

Od založení Plaveme pro radost pro mě plavání dostalo nový rozměr. Nebudu psát, že vše bylo hned dokonalé a všechny mé vize se 100 % vyplnili. To zásadní se však povedlo. Vše to co mi v rámci působení v klubech chybělo, k čemu jsem měla osobní výhrady je nyní pryč.

Zprvu se sice zdálo, že mé cíle jsou moc vysoké až nedosažitelné ale hle jde to a je to super. A teď se asi ptáte jaké byli ty “nedosažitelné cíle”.

Co je pro nás důležité

Navázání osobního vztahu a důvěry.

Děti chtějí sdílet chtějí pozornost. Chtějí se podělit o své zážitky, úspěchy. Je proto dobré uzpůsobit lekci tak aby na sdílení měli prostor. Ze zkušenosti mohu říci, že díky osobnímu vztahu se děti také rychleji posouvají ve svých dovednostech. Lépe překonávají své osobní hranice, obavy. Snaží se maximálně splnit podněty od instruktora. I ty pro ně osobně momentálně nepříjemné. Vždy když se někam posouváme procházíme i věci, které nám nejsou příjemné, ze kterých máme obavy.

 

Například: Voda v nosu, očích při potápění. Zpětná vlna při skoku, která může způsobit to, že se nechtěně napijeme. Ležení na vodě na zádech a další.


Některé dovednosti je těžké předat obzvlášť malým dětem, které nemají abstraktní myšlení (zpravidla děti do cca 12 let). Učení proto probíhá prožitkem. Je důležité aby děti instruktorce důvěřovali. Po první nepříjemné situaci se tak nestane, že prvek raději dělat nebudou. Veří, že spolu s instruktorkou to zvládnou.

Prostředí kde je každý oceňovaný za své pokroky dle individuálních dispozic

Každý jsme jiný a je to senzační jelikož se od sebe navzájem můžeme učit a vzájemně se rozvíjet. Proto také někomu z nás jde lépe skákání, jinému potápění, dalšímu ležení na zádech na vodě… Osvícený instruktor si všímá dětské individuality. Každému dítěti dá v lekci prostor rozvíjet své individuální dovednosti podle vlastního tempa.

Prostředí bez nezdravého soutěžení

S výše uvedeným souvisí i soutěživost. Vědomí toho, že jsem v něčem dobří je důležité. Stejně tak důležité je dle mého názoru i vědomí toho v čem se potřebuji ještě rozvíjet. S tím souvisí i to, že nevadí když mě nebo někomu z mého okolí něco nejde. Důležité je věřit, že s větší nebo menší píli dosáhneme toho co chceme. Je proto velmi důležitá všepřítomná ohleduplnost, úcta a tolerance.

Zdraví, bezpečný a efektivní pohyb ve vodě

Plavání je skvělou příležitostí k relaxaci, rehabilitaci i posilování. Je však důležité mít kvalitní základ aby pro nás bylo plavání opravdu přínosem a ne nadměrnou zátěží. Jako vše i plavání má svá pravidla a zásady. Ty se snažíme prožitkem předávat všem plaváčkům a plavcům o které máme tu čest pečovat.

Tak to jsem já

Volnočasový pedagog, instruktor a trenér plavání.
Karolína Havelková

 

Miluji práci s dětmi, naplňuje mě možnost předat něco ze sebe. Další mou velkou láskou je voda, díky této kombinaci mohu dělat práci, která mě baví a naplňuje. Každý člověk je jiný, každému jde něco jiného a je podstatné tyto schopnosti u dětí hledat a rozvíjet. Individuálním přístupem se snažím podpořit dětský talent a vše co jedince zajímá a co je baví.

Praxe
instruktorka plavání

2018 Plaveme pro radost

2018 Delfín

2017 – 2018 Malý piráti

2015 – 2017 Magic Castle

2009 – 2011 Česká plavecká škola

Papíry
(vzdělání a certifikáty)

2022

Aliance dětského plavání – Principy vytváření přirozených podmínek

2020

Institut vzdělávání Evy Kiedroňové – Metodika plavání 1 – 3 roky

Husitská teologická fakulta Univerzita Karlova – Sociální pedagogika (Bc)

2019

Prpom – Zdravotník zotavovacích akcí

MATUŠKA-DENA s.r.o. – Mistr plavčí

Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy – Trenér plavání III. tř.

2017

MATUŠKA-DENA s.r.o. – Instruktor plavání

MATUŠKA-DENA s.r.o. – Plavčík

MATUŠKA-DENA s.r.o. – Zdravotník

2016

VOŠ, SOŠP a GymnáziumEvropská  – Sociální práce a sociální pedagogika (DiS)

2013

VOŠ, SOŠP a GymnáziumEvropská – Pedagogické lyceum

2009

Český svaz plaveckých sportů – Rozhodčí plavání III. kategorie

Instruktorky

Instruktorka plavání a studentka fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy
Adéla Stehlíková

 

Od mala ráda sportuji, ať už to bylo plavání, kolo nebo lyže. Závodně jsem hrála dlouhou dobu florbal a rekreačně tenis, kterému jsem se následně začala věnovat a absolvovala kurz trenéra. Už pár let předtím jsem děti trénovala, což mě začalo neskutečně naplňovat a věděla jsem, že se v tom chci nadále rozvíjet. V zimě jsem se  stala instruktorkou lyžování a začala jsem studovat na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Přístup plavecké školy Plaveme pro radost mě velmi oslovil, takže jsem neváhala a přidala se jako lektor.

KDE S NÁMI MŮŽETE PLAVAT