To co vidíte nahoře na obrázku je snaha o korekci z paní radové na prsa. No ruku na srdce všem instruktorům a instruktorkám plavání není to nic lehkého přeučovat tento náš “český styl.
Proč není paní radová vhodný plavecký styl?
- Prsa, ze kterých vychází tento “český” fenomén paní radove jsou nejsložitějším plaveckým způsobem. Proč bychom se měli trápit na začátek hned tím co je nejsložitější?
- U paní radové přetěžujeme svaly krční páteře, které dostávají zabrat ve škole, v práci. Zkrátka kdekoliv, kde sedíme. V bazéně se dají tyto svaly krásně uvolnit třeba v poloze na zádech. Nemusíme si na svá bedra nakládat další napětí již tak přetížených svalů ramen a krku.
- V rámci tohoto stylu máme tělo částečně postavené proti vodě. Díky zvednuté hlavě na vodě nemůžeme ležet. Máme tedy mnohem větší odpor. Posunout se byť jen o kousek nám proto bere spoustu energie.
- Ruce do široka. Další typická věc pro paní radovou jsou široké záběry rukama. Vypadá to často jako bychom chtěli obkreslit rukama tu největší kouli, kterou zvládneme. Což nás zase brzdí.
- Nohy do široka. Stejný problém jako u rukou. Navíc zde dochází k nepřirozeným polohám kloubů dolních končetin. Díky odporu vody tedy přetěžujeme svaly dolních končetin a ubližujeme tak hybnému aparátu.
- Nohy nejdou stejně. Na nohy si při paní radové nevidíme nemůžeme si tedy pohlídat zda dělají obě stejný pohyb. Tím, že je paní radová dost složitá mnohdy se stává, že nám jde každá noha jinak.
Nejsmutnější za mě je, že ji nejčastěji plavou lidé, kteří chodí do bazénu ulevit bolestem zad, kloubů a svalů. Bohužel po paní radové jim lépe nebude. Spíš naopak.
Prosím vás proto neučte ji vaše děti.
Kdyby existovala soutěž o nejoblíbenější (a zároveň nejvíce przněný) plavecký styl v Českých bazénech, “paní radová” by si odnesla zlatou medaili. Tento specifický “český styl prsou” vypadá na první pohled nenáročně. Ve skutečnosti přetěžuje tělo a způsobuje více škody než užitku.
Proč tedy tento styl není vhodný a jaké chyby se při prsou nejčastěji dělají?
1. Hlavu držíme výš a výš... a záda trpí
Čím víc zvedáme hlavu nad hladinu, tím víc přetěžujeme krční páteř. Místo toho, abychom si v bazénu ulevili, vytváříme si více napětí v oblasti ramen a šíje.
Tip: Naučte se plavat s dýcháním do vody. Při každém záběru vydechněte do vody a nadechujte se při pohybu nahoru – záběru rukami. Záda a krk vám poděkují.
Nevíte jak na dýchání do vody? Naše plavecké karty vám poradí jak na to. Odkaz na plavecké karty naleznete na konci článku.
2. Tělo jde proti vodě
Paní radová má jedno velké specifikum – tělo není v rovině, mírně stoupá vzhůru. Kvůli tomu vzniká obrovský odpor vody a plavání je zbytečně namáhavé.
Tip: Představte si, že si ležíte na vodě jako na měkkém polštáři. Ramena uvolněte, hlavu nevytahujte příliš nahoru. Ideální pozice hlavy je ponoření. Pokud se nechcete potápět zkuste alespoň vydechovat ústy do vody.
3. Ruce "objímají obří kouli"
Široké záběry rukama jsou typickou chybou. Představte si, že chcete obejmout největší kouli, jakou si dokážete představit – přesně tak to v bazénech vypadá! Bohužel, čím větší pohyb rukama, tím větší odpor vody – větší námaha.
Tip: Lokty držčte blíž k tělu a představte si pohyb spíš jako vykreslení srdce před hrudníkem, ne obrovského kruhu.
4. Nohy do "V"
Stejný příběh jako u rukou. Při chybné technice nohy kopou do široka a přetěžují kyčelní klouby. Navíc, místo aby poháněly plavce vpřed, spíš ho brzdí.
Tip: Při kopu držte kolena blíž k sobě a pohyb vědomě směrujte dozadu, ne do široka.
5. Každá noha jinak
Pokud si na nohy nevidíme, snadno se stane, že jedna dělá něco jiného než druhá. Pak máme pocit, že se “motáme na místě”, nebo se plavání zdá někdy až nemožně namáhavé.
Tip: Při výuce je dobré dělat cvičení na souhru nohou zvlášť a zaměřit se na jejich souměrnost.
6. "Plavu prsa, abych si ulevil od bolesti zad"
Nejsmutnější na chybném plavání stylu prsa je, že jej plavou právě lidé, kteří hledají odlehčení zad a kloubů. Jenže pokud plaveme s hlavou vysoko a tělem proti odporu vody, efekt je přesně opačný.
Tip: Pokud máte záda citlivá, zkuste prsa s dýcháním do vody nebo raději styl znak – ten uvolní nejen záda, ale celé tělo.
Jak se naučit plavat prsa správně?
Pokud chcete plavat prsa zdravě a efektivně, začěněte jednoduše a postupně. Nepřeškakujte základní kroky – splývání, dýchání, práce nohou i rukou se dá skvěle trénovat jednotlivě.
A pokud chcete pomoci, podívejte se na naše Plavecké karty, které hravou formou učí děti i dospělé správné plavecké návyky. Nebo nám napište a můžeme se do plavání pustit společně.