Malým dětem (od 7/8 měsíců) můžeme pomoci tak, že je necháte lehnout si na vaše rameno a přitisknete svou tvář na jejich. Důležité je aby se děti uvolnili a snažili se dostat bříško nad hladinu. Starším dětem od 3 let můžeme dát jednu ruku pod hlavu a druhou pod bedra.
Moje dítě na zádech ležen nechce.
Častá věta se kterou se jakou instruktorka setkávám. Ano, malé děti, které si začínají sedat na zádech ležet nechtějí. Chtějí prozkoumávat svět a koukání do stropu pro ně není atraktivní. Dítě můžete zaujmout hračkou. Ne vždy se to však povede. Polohu zkoušejte třeba jen na chvíli. Malé děti by měli mít nožky nad vodou a neměli by se Vám prohybat v zádech. Pokud se tak stane, vezměte je do klubíčka. Bříško už má dost a potřebuje si odpočinout.
Pokud se jedná o starší dítě 2 roky a víc. Ležení na zádech mu také nemusí být příjemné. V hluboké vodě může mít strach. Přeci jen neví co je pod ním. Je proto dobré tuto polohu trénovat na mělčině.
Trénink ve vaně
Třeba ve vana je skvělým místem pro trénování. Začínáme s úplně malým množstvím vody. V ní by mělo dítěti stačit z pololehu jen zvednout zadeček a už leží na hladině. Nejdřív jen úplně malou chvíli. Když už zvládne i delší chvíli zkusíme větší množství vody. Při dalším tréninku ji dopouštíme až se po nějaké době dostaneme k plnému splývaní na hladině. Nespěchejte na děti ani na sebe. Přeci jen na osvojení základů plaveckých dovedností, kam patří i splývání je třeba čas. Časté trénování je výhodou. Čím více času dítě ve vodě tráví tím lepší získává cit pro vodu a pohyb v ní.