SPLÝVÁNÍ NA ZÁDECH

Bez námahy a co nejefektivněji.

 Takový pohyb ve vodě bychom chtěli všichni.

 

Jak na to?

 
Nejdůležitější je umět se položit na vodu. Takřka splynout s hladinou.
Pro začátečníky, kteří se nepotápí je to jednodušší na zádech. V této poloze můžeme volně dýchat.
 
Zkuste to. Důležité je se nebát, uvolnit se a koukat lehce za sebe. Pokládejte se na vodu pomalu abyste si nevytvořili zbytečné vlny. Krásně se tato poloha učí na mělčině.
 
Můžete mi poslat i foto jak se vám to daří nebo nedaří a já se vám pokusím poradit co vylepšit.
 
 
Malým dětem (od 7/8 měsíců) můžeme pomoci tak, že je necháte lehnout si na vaše rameno a přitisknete svou tvář na jejich. Důležité je aby se děti uvolnili a snažili se dostat bříško nad hladinu. Starším dětem od 3 let můžeme dát jednu ruku pod hlavu a druhou pod bedra.
 

Moje dítě na zádech ležen nechce.

 
Častá věta se kterou se jakou instruktorka setkávám. Ano, malé děti, které si začínají sedat na zádech ležet nechtějí. Chtějí prozkoumávat svět a koukání do stropu pro ně není atraktivní. Dítě můžete zaujmout hračkou. Ne vždy se to však povede. Polohu zkoušejte třeba jen na chvíli. Malé děti by měli mít nožky nad vodou a neměli by se Vám prohybat v zádech. Pokud se tak stane, vezměte je do klubíčka. Bříško už má dost a potřebuje si odpočinout.
 
Pokud se jedná o starší dítě 2 roky a víc. Ležení na zádech mu také nemusí být příjemné. V hluboké vodě může mít strach. Přeci jen neví co je pod ním. Je proto dobré tuto polohu trénovat na mělčině. 
 

Trénink ve vaně

Třeba ve vana je skvělým místem pro trénování. Začínáme s úplně malým množstvím vody. V ní by mělo dítěti stačit z pololehu jen zvednout zadeček a už leží na hladině. Nejdřív jen úplně malou chvíli. Když už zvládne i delší chvíli zkusíme větší množství vody. Při dalším tréninku ji dopouštíme až se po nějaké době dostaneme k plnému splývaní na hladině. Nespěchejte na děti ani na sebe. Přeci jen na osvojení základů plaveckých dovedností, kam patří i splývání je třeba čas. Časté trénování je výhodou. Čím více času dítě ve vodě tráví tím lepší získává cit pro vodu a pohyb v ní.