Chci aby se moje dítě naučilo plavat. Za jak dlouho se to naučí?

Chci aby se moje dítě naučilo plavat. Co pro to mohu udělat? Přihlásím jej do kurzu nebo mu zaplatím individuální lekci. Ano to jsou možnosti, které máme k dispozici. Případně můžeme děti učit sami. Prosím ne paní radovou. (viz článek 6 x ne pro paní radovou)

No a co teď jak zvolit tu správnou možnost? Jak vybrat vhodného instruktora? Je dobré hned na začátek zmínit, že potřeby dítěte a představy rodiče se mohou lišit. Logicky vzato by rodiče mohli ideálně chtít instruktora, plavecký klub nebo školu, která dítě naučí co nejrychleji všechny plavecké styly. Otázkou je zda je to reálné a jak rychle by to podle rodiče mělo být?

Pohyb ve vodě je velmi specifický. Už jen proto, že lidé netráví ve vodě moc času. Efektivní pohyb ve vodě je úplně jiný než efektivní pohyb na suchu. Pro člověka je nejrychlejší přesun z bodu A do bodu B a na suchu během (tedy ve svislé poloze). Běhat začneme jen chvíli po tom co začneme chodit. A běháme a běháme, je to pro nás naprosto přirozené. 

Jaký je efektivní pohyb ve vodě?

Zaprvé běh to není, není to žádný z pohybů ve svislé poloze. Pro efektivní pohyb ve vodě se musíme naučit si na vodu lehnout. Potřebujeme si osvojit potápění. Tedy umět zadržet dech a to i na delší dobu. A to není všechno. Když už umíme zadržet dech a potopit obličej a lehnout si na vodu. Potřebujeme naučit se jak pohybovat nohama a pak i rukama abychom stále zvládali ležet a nezačalo se naše tělo potápět jen co pohneme některou z našich končetin. A to stále není všechno ještě je třeba naučit se ve vodě dýchat. Ideálně tak abychom se zase nepotopili a ani neztratili rychlost, když už plaveme. Zkrátka a dobře plavání je umění.

Ve zkratce co všechno se musíme naučit abychom mohli efektivně plavat

  1. ležet na vodě neboli splývat
  2. potápět se
  3. dýchat do vody
  4. cit pro vodu
  5. orientaci ve vodním prostředí
  6. rozvíjet sílu a ohebnost (tedy umět vědomě uvolňovat a zatínat jednotlivé svalové skupiny)
  7. skoky do vody
  8. plavecké styly

Za jak dlouho se to zvládneme naučit?

Upřímně každý kdo vám bude slibovat konkrétní čas za jak dlouho se všechno výše zmíněné dá zvládnout nevěřila bych mu ani nos mezi očima. To se totiž nedá říct. Každý z nás je úplně jiný. Každý z nás to zkrátka a dobře zvládne za jinak dlouhý čas. Čas strávený ve vodě. Prosím tedy buďte trpělivý. Nevzdávejte se. Možná, že to teď vypadá, že plavání je hrozná věda. Já myslím, že není jen je třeba být na sebe a své děti hodný a oceňovat všechny sebemenší úspěchy.

I v bazénu jde každému něco lépe a něco hůře. Některé děti jsou od narození potápky ale zaboha nechtějí ležet na zádech na vodě. Je to pro ně zkrátka nuda. Jiné děti mají respekt z potápění a trvá jim než se to naučí. Tyto děti však o to rychleji umí ležet na zádech a jsou v tom opravdu dobří.

No a co z toho je lepší varianta?

Upřímně obě děti jsou na tom stejně. Nedá se říci co je lepší a co horší a nedá se ani říci, které z dětí do budoucna bude lepší plavec. Prostě v dané chvíli jde každému něco jiného. Co je možné z tohoto soudit je, že děti, které se potápí dříve zvládnou kraulové nohy. Děti které skvěle leží na zádech dříve zvládnou nohy znakové. Upřímně pohyb je to stejný jen jednou s hlavou pod vodou a jednou se koukáme do stropu.

Jen vás prosím, když se rozhodnete, že budete Vaše děti učit sami. Nezačínejte paní radovou. Koukněte raději na nějaké tipy, které Vám nabízíme.