6 x NE pro “českou” paní radovou

To co vidíte nahoře na obrázku je snaha o korekci z paní radové na prsa. No ruku na srdce všem instruktorům a instruktorkám plavání není to nic lehkého přeučovat tento náš “český styl.

Proč není paní radová vhodný plavecký styl?

  • Prsa, ze kterých vychází tento “český” fenomén paní radove jsou nejsložitějším plaveckým způsobem. Proč bychom se měli trápit na začátek hned tím co je nejsložitější?
  • U paní radové přetěžujeme svaly krční páteře, které dostávají zabrat ve škole, v práci. Zkrátka kdekoliv, kde sedíme. V bazéně se dají tyto svaly krásně uvolnit třeba v poloze na zádech. Nemusíme si na svá bedra nakládat další napětí již tak přetížených svalů ramen a krku.
  • V rámci tohoto stylu máme tělo částečně postavené proti vodě. Díky zvednuté hlavě na vodě nemůžeme ležet. Máme tedy mnohem větší odpor. Posunout se byť jen o kousek nám proto bere spoustu energie.
  • Ruce do široka. Další typická věc pro paní radovou jsou široké záběry rukama. Vypadá to často jako bychom chtěli obkreslit rukama tu největší kouli, kterou zvládneme. Což nás zase brzdí.
  • Nohy do široka. Stejný problém jako u rukou. Navíc zde dochází k nepřirozeným polohám kloubů dolních končetin. Díky odporu vody tedy přetěžujeme svaly dolních končetin a ubližujeme tak hybnému aparátu.
  • Nohy nejdou stejně. Na nohy si při paní radové nevidíme nemůžeme si tedy pohlídat zda dělají obě stejný pohyb. Tím, že je paní radová dost složitá mnohdy se stává, že nám jde každá noha jinak.

 

Nejsmutnější za mě je, že ji nejčastěji plavou lidé, kteří chodí do bazénu ulevit bolestem zad, kloubů a svalů. Bohužel po paní radové jim lépe nebude. Spíš naopak.

Prosím vás proto neučte ji vaše děti.

Koukněte se raději na tipy jak začít s výukou plavání.